Datum: 20. ledna 2021 (17:00) - 10. února 2021 (09:00)
Plachetnice: Bark Europe
Místo: Antarktida
Nalodění / Vylodění: Ushuaia, Argentina / Ushuaia, Argentina
Typ plavby: expediční plavba, poznávací plavba, námořní trénink
Skupina cestujících na palubě bude mít mezinárodní složení. Ačkoli posádka je nizozemská, na palubě se hovoří anglicky. Naši hosté jsou z Nizozemska, Švýcarska, České republiky, Anglie, Německa a Skotska.
Cena za osobu ve 2 lůžkové kajutě: | 9 900 € |
---|---|
Cena za osobu ve 4 lůžkové kajutě: | 8 900 € |
Prožijte neuvěřitelnou expediční plavbu na Antarktidu, při které poznáte krásy nedotknutelné ledové přírody a zažijete spoustu nezapomenutelných zážitků.
Rámcový itinerář plavby
1.den: Nástup na loď ve městě Ushuaia.
2.den: Vyplutí z přístavu.
3. a 4.den: Plavba Drakeovým průlivem, jehož šířka je téměř 450 námořních mil.
5.den: Plavba do chráněného zálivu ostrova Barrientos. - během plavby se začnou vyskytovat ledové kry, což je známka přiblížení se k velké ledové mase Antarktidy.
6.den: Ostrov Barrientos - výlet po ostrově, na kterém nám budou dělat společnost tučňáci, ropouši a další zajímavá zvířata.
7.den: Plavba do Yankee Harbour nebo Hannah Pointu.
8.den: Plavba na ostrov Deception, jehož zajímavostí je kráter nacházející se uprostřed ostrova, stále činné sopky a termální prameny, ve kterých se můžete vykoupat.
9.den: Plavba na ostrov Trinity - návštěva úžasné ledové scenérie velkých ledovců.
10.den: Záliv Gouvernøren Harbour (ostrov Enterprise) nebo ostrov Cuverville.
11.den: Přistání v zálivu Paradise nebo Neko.
12.den: Plutí mezi Argentinskými ostrovy.
13.den: Plavba na ostrov Petermann, domova tučňáků kroužkových.
14.den: Plavba přes průlivy Lemaire a Peltier až do zálivu Port Lockroy.
15.den: Plavba do zálivu Dorian Bay, který se nachází na druhé straně ledové planiny od Port Lockroy.
16.den: Výlet na člunech mezi ostrovy Melchior.
17.,18. a 19.den: Plavba zpět Drakeovým průlivem
20.den: Plavba okolo mysu Horn a Tierra del Fuego.
21.den: Příjezd do přístavu Ushuaia.
22.den: Rozloučení.
Život na palubě
EUROPA je registrována jako instruktážní plachetnice a právě z tohoto důvodu vstoupíte na palubu jako posádka. To znamená, že absolvujete intenzivnější bezpečnostní školení v porovnání s ostatními loděmi a také vás požádáme, abyste se zapojili do systému sledování posádky. Zapojení se do jednotlivých činností na palubě plachetnice EUROPA je součástí celkového zážitku. Rozsah účasti závisí na zájmu a fyzické kondici každého jednotlivce. Na palubě budete spolupracovat se stálou posádkou. Systém sledování posádky obnáší 4 hodiny spolupráce se členy stálé posádky, po nichž budete mít 8 hodin volno.
Každý pasažér bude mít možnost převzít kormidlo, napnout plachty, manévrovat, navigovat, sledovat počasí, stahovat plachty a mnohem víc. Členové stálé posádky vám během cesty vysvětlí základy kormidlování, navigace a manipulace s lany. Tato instruktáž bude provedena v holandském stylu, tj. bez řvaní, pískání a podobně. Na lodi také nenajdete žádné uniformy. Plavba přes oceán na lodi s ráhnovými plachtami jako EUROPA je podmíněna týmovou prací; proto uvítáme pomoc každého jednotlivce. Námořní zkušenosti přitom nejsou podmínkou. Všichni budou vyškoleni, aby věděli, co sledovat, znali základní teorii plachtění, uměli manipulovat s lany, kormidlovat a navigovat.
Po jedné hodině na palubě plachetnice EUROPA vám bude jasné, že týmová práce je na tomto překrásném tradičním plavidle klíčová. Žádné navijáky, pouze lana, která na první pohled mohou připomínat džungli.
Co s sebou
Co nepotřebujete
Další vybavení
Mapa je interaktivní, nebojte se do ní kliknout a dozvědět se tak více.
Někteří lidé se začali zajímat o severní a jižní pól poté, co si přečetli o výpravách Willema Barentze a Shackletona. Jiné fascinuje nádherná příroda a nedotčené prostředí. Antarktida je jedním z nejstarších kontinentů na naší planetě, avšak natrvalo zde nikdo nežije, a to kvůli extrémně chladnému podnebí. Antarktida je největší divočinou na Zemi. V průběhu let navštívily tento světadíl tisíce lidí. Když však tuto velkou bílou pustinu zachvátí zima, cestovní ruch není nadále možný.
Antarktida je obrovská, chladná, bílá planina, která probouzí představivost snad každého z nás. Mnoho lidí je fascinováno bohatou přírodou a krásou neposkvrněné antarktické krajiny. Všechny druhy tučňáků žijí na jižní polokouli, avšak jejich největší koncentrace se nacházejí na pobřeží antarktických a subantarktických ostrovů. Nejvíce tučňáků je na poloostrovech Gentoo a Chinstrap. V chladném Weddellově moři můžeme také spatřit tučňáky kroužkové a tučňáky císařské, přičemž tučňáků císařských je zřejmě o něco méně.
Antarktické vody jsou zdrojem potravy pro velké množství druhů mořských ptáků. Pouze několik druhů je uzpůsobeno k životu na tomto kontinentu. Jedním z nich je chaluha velká. Živí se převážně vejci a mláďaty tučňáků a buřňáčků. Na Antarktidě můžeme také spatřit různé druhy buřňáků, rybáků, štítonosů a dva druhy kormoránů. Významnou součástí mořského ekosystému na Antarktidě jsou ryby a zooplankton. Stávají se hlavním zdrojem potravy pro větší predátory, kterými jsou například kytovci řádu kosticovců – keporkak a plejtvák. V tomto regionu lze rovněž spatřit kosatky.
Na Antarktidě žije i mnoho tuleňů. V závislosti na druhu se živí rybami, olihněmi a zooplanktonem. Tuleň leopardí je predátorem, který se živí tučňáky a jinými druhy tuleňů. Tuleni čas od času opustí vodu, aby se na pevnině rozmnožovali, odpočívali a obnovovali kožich. Větší část Antarktidy je neustále pokrytá ledem a sněhem. Méně než 1 % tohoto kontinentu nabízí prostor rostlinám. Většina této pevniny bez ledu a sněhu se nachází podél Antarktického poloostrova. Nejsou tu žádné stromy či keře, pouze dva druhy kvetoucích rostlin; metlice a Colobanthus quitensis. Ostatní vegetace je tvořena převážně nižšími skupinami rostlin (mechy, játrovkami, lišejníky a houbami), které jsou adaptovány na přežití v extrémních podmínkách.